112 v ohrožení života

112: v ohrožení života je projekt televize Nova, který vznikl roku 2007. Jedná se o publicistický pořad, jenž umožňoval divákům nahlédnout do práce záchranářů prostřednictvím dříve nepublikovaných záběrů – ty zachycují většinou české záchranáře v akci.

Mohli jste tak sledovat skutečné příběhy lidí, kterým hrozila smrt, ale také boj o jejich životy. Některým hrdinům z reportáží 112: v ohrožení života byly také uděleny ceny za jejich statečnost a obětavost. Výherce vybrali sami diváci pořadu prostřednictvím hlasování na internetu.

Cenu pro hrdiny z reportáží odvysílaných během roku 2008 si například odnesli Miluše Kottková (operátorka), Zdeněk Kacálek (hasič), Jana Sladkovká (paramedička), Naďa Tomčíková a další. Jejich příběhy a osudy dalších lidí si můžete připomenout při shlédnutí archivních dílů tohoto pořadu.

Moderátoři a tvůrci

Moderátorem a tváří pořadu byl reportér televize Nova Mirek Vaňura, který se mimojiné staral také o scénář jednotlivých dílů. Dramaturgyní projektu byla Dana Vaňurová, o produkci se starala Kateřina Pfauserová, režírovali Rudolf Kudrnáček a Vladimír Vobratílek.

Mirek Vaňura, ač tomu jeho aktuální povolání neodpovídá, vystudoval na konzervatoři hru na klarinet a saxofon, po studiích, než získal zaměstnání v médiích, se nějaký čas živil jako muzikant. Mirek je také autorem projektu 112, nápad na podobný pořad dostal již 2 roky před realizováním pořadu 112: v ohrožení života, bylo prý ale těžké přesvědčit o potenciálu tohoto pořadu vedení televize.

Čeho se týká pořad 112: v ohrožení života

V každém díle pořadu 112: v ohrožení života se objevují náročné zásahy hasičů, doktorů i policistů, přičemž se nejedná o žádné cvičení či hranou situaci, vše je pouhý záznam skutečných událostí.

Zároveň jsou zde prezentovány osudy konkrétních lidí, kteří se ocitli v situacích, kdy jim hrozilo zranění nebo dokonce ztráta života. Hasiči, doktoři i policisté usilují o záchranu těchto osob, a i když ne vždy se podaří vyvarovat se trvalým následkům, odvaha a činy záchranářů jsou dechberoucí a zaslouží si uznání. Reportéři se rovněž snaží zprostředkovat divákům, jak to bylo s jednotlivými aktéry dál.

Tento pořad upozorňuje na to, že nikdy nevíme, co se může stát, a měli bychom tedy být připraveni na vše. Zároveň jsou zde představováni hrdinové naší doby – myslím tím především záchranáře a hasiče, kteří bdí nad našimi životy.

Pořad se zabývá příběhy napadených lidí, lidí zachráněných hasiči i doktory. Atraktivní jsou záběry z ostrých hasičských i policejních zásahů, při jejichž shlédnutí si člověk uvědomí, že dramatická zatčení nejsou jen součástí fiktivních příběhů, a zároveň zde může vidět, co ve skutečnosti taková akce znamená.

Reportáže přinášejí mimo silného emocionálního zážitku také poučení pro širokou veřejnost – nikdy si nemůžete být jistí, zda se v budoucnu neocitnete v podobných situacích jako lidé ve 112: v ohrožení života. Díky tomuto pořadu můžete mít později jasnější představu, jak se ve složitých situacích chovat a sami se můžete pokusit zachránit si vlastní život – informace, které můžete při sledování tohoto pořadu získat, jsou tak nejen zajímavé, ale i velmi cenné. V tom všem se skrývá důvod, proč se tento pořad těšil tak velké divácké přízni.

Možnosti shlédnutí

Pořad vysílala televize Nova obvykle každé úterý ve večerních hodinách, a jediný díl trval přibližně půl hodiny. Dnes je „stodvanáctka“ dostupná ke shlédnutí především na internetu.