Comeback

Český sitcom Comeback, který pojednává o rodině Pacovských, byl poprvé vysílán v rámci programu televize Nova 4. září roku 2008. Postupem času si jej oblíbilo mnoho televizních diváků. Comeback se značně liší od všech humorných pořadů, které české televize do té doby vysílali.

Hlavní výhodou tohoto seriálu je, že jeho humor, který není příliš vtíravý, je zaměřen na více věkových vrstev českého obyvatelstva. Brzy se tento sitcom stal mezi českými pořady kultovním. Jedná se jeden z nejúspěšnějších seriálů televize Nova. Obzvláště velký úspěch sklízí za svou roli Ozzáka herec Martin Dejdar, jehož herectví je v Comebacku téměř geniální.

Původ seriálu

Tým Comebacku je velmi rozsáhlý. Některé posty jsou obměňované epizodu od epizody. Obvyklým scénáristou je Tomáš Baldýnský, mezi režiséry Comebacku patří například Petr Fišer či Jiří Novák.

O čem je sitcom Comeback

Comeback líčí život bývalé popové hvězdy Tomáše Pacovského, který dříve vystupoval pod pseudonymem Tomi Paci (jedná se o fiktivní hvězdu, která se ovšem zná s celou řadou reálných českých osobností).

Doba jeho největší slávy dávno opadla, avšak Tomáš se stále věnuje hudbě – vlastní kamenný obchod s hudebními nosiči, který se jmenuje U Dvou akordů. Protože je krámek velmi malý, jako prodavači zde pracují on nebo jeho bratr Ozzák, který miluje pivo a metal, všechny ostatní žánry hudby mu připadají změkčilé.

Později Tomáš najímá do obchodu paní Marcelku, která byla v době svého mládí Tomášovou velkou obdivovatelkou. Ta ho přivede dokonce na myšlenku, že by mohl obnovit svá vystoupení – většina z pokusů ovšem končí katastrofou.

Ozzák často navštěvuje Hospodu u jezevce, jejíž majitelkou je Simona Bůčková, sousedka Pacovských, která má dceru Alexandru a syna Alexandra – pro snadnější rozeznání jsou to „Saša“ a „Lexa“.

Postavy

Tomáš Pacovský (Tomi Paci) je zhaslou popovou hvězdou, nyní vlastní krámek s hudbou, kterému příliš nepřeje doba internetu ani jeho bratr Ozzák, který nechce prodávat nic jiného než metalové skupiny. Kromě toho platí Tomáš za Ozzáka účty a má přehnanou starost o svou jedinou dceru Ivu, které je okolo šestnácti let.

František „Ozzák“ Pacovský je bratrem Tomáše a nikdo mu neřekne jinak než „Ozzák“. Ozzák skvěle vychází se svou neteří Ivou, ale nesnese se s Marcelkou, které říká „Mamba“.

Iva Pacovská je dcerou Tomáše Pacovského. Její nejlepší kamarádkou je zakřiknutá Saša a nejvíce se nesnese s jejím bratrem Lexou.

Marcelka Divićová byla dříve skalní fanynkou Tomáše Pacovského, dnes pracuje v jeho krámku jako prodavačka, později se stává Tomášovou manažerkou.

Alexandr „Lexa“ Bůček obdivuje Ozzáka a je zamilován do Ivy, což dává najevo velmi pubertálním způsobem.

Alexandra „Saša“ Bůčková je kamarádkou Ivy, příliš často se neprojevuje a je bázlivá, za což pravděpodobně může i zvláštní způsob její výchovy.

Simona Bůčková je netypickou matkou a ještě zvláštnější sousedkou. Nejdříve vlastní Hospodu u jezevce, později si zařídí menší výčep.

Obsazení

Roli Tomáše Pacovského ztvárnil Tomáš Matonoha, jeho bratra Ozzáka Martin Dejdar. Kristýna Leichová si zahrála Ivu Pacovskou, Dana Batulková hraje Marcelu Divićovou.

Sousedy Bůčkovy hrají Simona Babčáková (Simona Bůčková), Marie Doležalová (Saša) a Matouš Ruml (Lexa).

Posledním stálým hercem je Jakub Žáček, který ovšem hraje, co je zrovna potřeba (Horváth, doktor, stavbyvedoucí, hasič, pracovník pohřebního ústavu, zákazník, opravář, řidič, fotograf a mnoho dalších).

V seriálu se také často objevují známé české osobnosti, které zde ztvárňují samy sebe. Objeví se zde například Karel Gott, Helena Vondráčková, skupina Brutus, Stanislav Hložek, Vlastimil Harapes, Marek Vašut apod.

Série a epizody

Comeback má celkem 3 série po 17, 16 a 18 dílech.