Doktoři z počátků

Seriál Doktoři z Počátků je dalším z poměrně populárních rodinných seriálů z lékařského prostředí. Doktoři z Počátků jsou originálním seriálem televize Nova, jehož první série byla na tomto kanále vysílána v hlavním vysílacím čase od konce června roku 2013. První díl sledovaly neuvěřitelné dva miliony čtyři sta tisíc diváků.

Z cílové skupiny (která zahrnuje podle TV Nova diváky od 15 do 54 let) dalo přednost tomuto seriálu více než padesát procent lidí, kteří v tu dobu sledovali televizi. Jednalo se o jeden z nejúspěšnějších startů seriálů Novy. Poslední díl druhé série byl premiérově vysílán na konci června 2014.

Spojitost s Ordinací v růžové zahradě

Jedná se o tzv. spin-off, neboť seriál Doktoři z Počátků rozvíjí příběh jedné postavy z divácky úspěšného seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 – konkrétně se jedná o postavu doktora Oty Kováře (hraje Martin Stránský), který se původně objevil v Ordinaci. Ota Kovář je zasazen do zcela nového prostředí – jeho příběh je rozvíjen v lékařské ordinaci malé české vesnice. Doktoři z Počátků měli původně zastoupit Ordinaci z růžové zahrady během letních prázdnin, kdy mělo být vysílání tohoto divácky oblíbeného seriálu pozastaveno.

Obsah seriálu

Doktoři z Počátků se zabývají především vztahy, láskou, nadějí a nových začátků. Ústřední jsou osudy tří mužů, ale celá série se zaměřuje také na malé lidské osudy ostatních obyvatel obce Počátky. I když se zde vyskytují postavy různých generací a různých povah (většina z nich se dá označit za svérázné), nechybí zde samozřejmě ani společný nepřítel, proti kterému je třeba se postavit společně.

Výroba seriálu Doktoři z Počátků

Za námětem stojí producentka Lenka Hornová. Na scénářích se podílejí stejní tvůrci, jako je tomu u Ordinace v růžové zahradě (je to logické vzhledem k tomu, že jde vlastně o rozvinutí fikčního světa Ordinace). Natáčení probíhalo v ateliérech v Hostivaři a většina externích záběrů se točila ve středočeské obci Pyšely. Obvyklá délka jednoho dílu se pohybuje okolo 65 minut.

První série obsahovala dvaatřicet dílů, druhá zahrnuje přes dvacet epizod.

Herecké obsazení

Ústřední postavou příběhu Doktorů z Počátků je (jak už bylo uvedeno výše) MUDr. Ota Kovář (hraje Martin Stránský). Mezi další hlavní postavy patří MUDr. Jan Panenka (Václav Postránecký), majitelka konzumu Josefka Suková (Lenka Termerová), starosta a hospodský Ruda Řezáč (Marek Vašut), Iva Macková (Jitka Ježková), Zdeněk Macek (David Prachař), zdravotní sestřička Markéta Suková (Michela Sejnová) a terapeut Ondřej Bílek (Václav Jílek).

I v řadách vedlejších postav nalezneme známá jména – jsou to například Halina Pawlovská, Nela Boudová, Martin Písařík, Sabina Laurinová, Naďa Konvalinková či Josef Carda.

Zajímavosti o seriálu Doktoři z Počátků

Zajímavé pozadí za sebou skrývá samotný název – původně bylo označení seriálové obce směřováno k tomu, aby vyvolávalo představu nových začátků, jenž se dají v příběhu seriálu zachytit. Když se tvůrci dozvěděli, že v České republice existuje obce s názvem Počátky, chtěli vědět, zda by nemohly být Doktoři z Počátků natáčeni právě tam. Bohužel to nebylo kvůli veliké vzdálenosti od ateliérů možné a přednost dostala obec Pyšely, která se nachází v blízkosti Prahy.

Úvodní znělku, píseň Ještě dejchám nazpívala Lucie Vondráčková spolu s Bohoušem Josefem.