Expozitura

Dá se říci, že seriál televize Nova s názvem Expozitura, který je někdy označován za nejdražší seriál v novodobé historii českého filmového průmyslu, je kriminální seriál o korupci. Vypráví o speciální policejní jednotce, která má za úkol bojovat proti organizovanému zločinu.

Ústředním tématem celé série je spojení nejvýznamnějších detektivů této elitní jednotky se samotnými zločinci – na základě toho vzniká gang, jenž získává kontrolu nad mocnými skupinami kriminálníků. Seriál se z velké části věnuje rozsáhlé korupci, vraždám a vydírání.

Expozitura, na jejímž scénáři se podíleli novináři Janek Kroupa a Josef Klíma, byla natočena na motivy skutečných zločinů nedávné české historie (především tzv. Berdychova gangu) a představované případy tedy nejsou smyšlené. Myšlenka adaptovat tématiku Berdychova gangu do hraného seriálu prý vznikla v době, kdy Janek Kroupa připravoval o této zločinecké organizaci sérii reportáží do pořadu Na vlastní oči, který také vysílala televize Nova.

Premiérové vysílání seriálu

Seriál, jehož režie se ujal Petr Kotek a Ivan Pokorný, se na obrazovky diváků dostal poprvé v září 2011 v hlavním vysílacím čase, ačkoli vznikl již během roku 2008. Opožděné uvedení seriálu je vysvětlováno finanční krizí.

První díl s názvem Volavka, který se zabývá obchodem s bílým masem, vidělo přes jeden a půl milionu diváků (zaujal okolo poloviny všech diváků), což bylo považováno za neočekávaný divácká úspěch. Později se sledovanost ustálila zhruba na jednom milionu lidí. Premiéra posledního šestnáctého dílu proběhla v druhé polovině prosince 2011.

Zápletka

Hlavní hrdinku Expozitury Terezu Hodačovou, jejíž dramatický příběh se táhne všemi díly, které se jinak zabývají různorodými případy, ztvárňuje Hana Vagnerová. Tereza Hodačová je policistka, která nově nastupuje na místo v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Spolu se svým spolupracovníkem Danem Chládkem (hraje jej herec Robert Jašków) postupně odhaluje nekalé praktiky šéfů této policejní jednotky, kteří zároveň řídí zločinecký supergang.

Kauzu Berdychova gangu v reálném světě rozkryli kriminalisté Helena Kahnová a Tomáš Gregor.

Obsazení seriálu

Kromě herečky Hany Vagnerové a herce Robert Jaškówa, díky nimž je nám celá kauza zkorumpovaných policistů v seriálu Expozitura postupně odhalována, si zde zahráli také Jan Dolanský (Ota Kofčín), Jan Novotný (Jaroslav Brousil), Pavel Zedníček (Vladimír Orava), Zuzana Bydžovská (Anna Hajnová), Jan Kanyza (Viktor Skutek), Sabina Králová (Zuzana Chládková) či Martin Sitta (Drobeček).

Některých epizodních rolí se ujal například Vladimír Dlouhý, David Prachař, Martin Stránký, Jiří Štěpnička, Jiří Korn či Adéla Gondíková.

Akce v seriálu Expozitura

Celý seriál, který čítá celkem šestnáct dílů, byl natočen za dvě stě šedesát dnů, na natáčení se podílelo téměř sto čtyřicet herců a sto osmdesát členů výrobního štábu. V expozituře se objevuje až tři sta různých lokací (včetně běžně fungující věznice). Celkový počet zničených dopravních prostředků zahrnuje třináct aut a jednu loď. Během natáčení byla zničena luxusní vila a rodinný dům. Jednou ze zajímavostí může také být, že si v seriálu zahrál živý lev.