Kriminálka Anděl

Seriál Kriminálka Anděl se již stal stálicí na českém seriálovém nebi, a každý týden k obrazovkám TV Nova usedá nespočet diváků, aby sledovali osudy „mordparty“. Nejde ale až tolik o osudy policistů, ale o děj seriálu. Dějová linie seriálu je napínavá, divák zůstává až do konce v nevědomosti o totožnosti vraha, na rozdíl od jiných detektivek. Nechybí mnohdy ani svižná akce, a další důvod, proč je seriál tak oblíbený, je možnost pro diváky nahlédnout do míst, kam se normálně jen tak nepodívají, třeba na travestishow, na luxusní kosmetickou kliniku, do pasťáku pro nezletilé zločince nebo dokonce na hřbitov.

Od první klapky, která sledovala osudy policistů sídlících na fiktivní kriminálce na Smíchově, uplynuly již tři roky. První série tohoto seriálu měla premiéru 1. září 2008, po 13. dílu první série byla následně natočena a vysílána i druhá série. Nyní je na obrazovkách nová, 3. série pořadu.  Námětem k seriálu Kriminálka Anděl je slovenský seriál Město Tieňov (Město stínů). Česká kriminálka je ojedinělá v našem prostředí svým pojetím, na rozdíl od původních českých detektivek je méně „úsměvná“ a víc akční, ovšem ne po způsobu amerických krimi seriálů. Praha se také v Kriminálce Anděl mění na rychlé, temné a těkavé město. V Kriminálce Anděl je celý díl spíše podobný běžným vyšetřovacím procesům – námětem ke scénáři jsou také policejní archivy, takže díly mají i svoji spojitost s reálným světem. V každém díle policisté řeší jeden zločin, ale nejde o žádné nudné rozkrádačky, a většinou ani o velký organizovaný zločin (drogy, mafie); nejvíce se v Kriminálce Anděl řeší případy, které by se mohly stát „i u vás za rohem“. Díly Kriminálky mají spád a energii, velkou devízou seriálu je moderní filmové zpracování s flashbacky, zrychlenými záběry a dynamickou kamerou s rychlými střihy. Režie se ujali Jiří Chlumský a Ivan Pokorný, takže je opět o jednoho režiséra méně (ubyl Dan Wlodarczyk). Natáčení probíhalo v hostivařských ateliérech nebo v terénu.

Tým vyšetřovatelů kriminálky Anděl je v nové sérii podobný jako v minulých dvou, ale s drobnými změnami. Stále zůstává major Ivan Tomeček (hraje ho Martin Stropnický), průbojný vedoucí policista, který spíš než o postup na „vyšší místa“ stojí o práci v terénu. I když mu už táhne na padesátku, v terénu akčně běhá a střílí tak, že by mu to mohl leckterý mladík závidět. V kolektivu je někdy lehce despotický, ale většinou oblíbený a uznávaný. V dalších divákům již známých rolích se představují opět David Švehlík jako mladý policista Tomáš Benkovský, Marek Taclík jako Oliver Hajn, Helena Dvořáková jako forenzní psycholožka Jana Chládková a Michal Novotný jako Ruda Uhlíř, rešeršista („kriminalista od telefonu a počítače“). TV Nova ale bude chybět Ladislav Frej v roli soudního patologa, kterého kvůli nemoci museli stáhnout z obsazení. Po dobu nemoci bude tedy podle scénáristů nemocná i Frejova postava, a až se herec uzdraví, Karel Benkovský se také vrátí na Kriminálku. V mezičase ho nahradí Martin Hofmann, herec, kterého známe například ze seriálu Ulice, nebo z jevišť pražských divadel. Další novou tváří je Ivana Chýlková, která hraje podplukovnici Dagmar Kopeckou. Dagmar Kopecká přichází z Ostravy poté, co je zastřelen Milan Horák (hrál ho Miloslav Mejzlík). Poté ovšem na uvolněné Horákovo místo sama kandiduje, což přináší nejednu těžkost v zavedeném týmu kriminalistů. Ivan Tomeček se musí vyrovnat s tím, že ho někdo mnohem důkladněji kontroluje, a i s tím, že mu šéfuje žena (sám Martin Stropnický se zase vyrovnával s tím, že Ivana Chýlková je stejně vysoká jako on sám. „Na to u žen nejsem zvyklý“ říká herec). Oliver Hajn, tak trochu líná kůže a fanoušek Bohemians také nenašel u rázné a ambiciózní šéfové (fanynky Baníku Ostrava) podporu. Jana Chládková se musí vyrovnat s přítomností další ženy na pracovišti, která z ní chce ještě k tomu mít spoluspinklence proti mužům, a Tomáši Benkovskému se příliš nelíbí dohled čtyřicátnice. Dagmar Kopecká se příliš nevyskytuje v terénu, pouze v kancelářích, ale kriminality vede mnohem důkladněji než její předchůdce. Nicméně umí řešit konflikty i s nadhledem, a vedoucí pozici v týmu mužů si prosadí hlavně svými schopnostmi bez ohledu na pohlaví. Zkrátka, nová Kriminálka Anděl slibuje mít stejný úspěch jako její předchůdci,a  tak se diváci mají na co těšit.