Na vlastní oči

Televizní pořad Na vlastní oči je známým a poutavým publicistickým televizním pořadem, za kterým stojí a produkuje jej televize Nova. Pořad se zabývá investigativní žurnalistikou, díky které vynáší na světlo špínu české politiky, ekonomie či společnosti.

Na vlastní oči

Pořad vysílala televize Nova od roku 1994, kdy se diváci mohli těšit prvním dílem a s napětím sledovat něco, s čím doposud neměl nikdo jiný na české televizi zkušenosti. Pořad ale před létem roku 2009 skončil. Mluvčí televize Nova dubnu 2009 oznámila, že pořad přestane na nějakou dobu (pouze pár měsíců) vysílat s tím, že se jedná jen o pauzu, která je nutná pro vnitřní rekonstrukci a inovaci pořadu. Na vlastní oči totiž ztrácely na sledovanosti, a proto bylo nutné získat větší přízeň diváků. Přestávka ovšem nebyla pouze pár měsíců, nýbrž rovnou dva a půl roku. Vysílání pořadu se znovu rozeběhlo tedy až 12. září 2012.

Přínos pořadu

V první řadě si tvůrci pořadu jistě kladli za cíl získat si co nejvíce diváků a na pořadu vydělat. Takto k pořadu přistupovalo minimálně vedení Novy, které po opadnutí sledovanosti pořad zrušilo na více jak dva roky, aby jej mohla v tichosti opět navrátit na obrazovky minulý rok.

Každopádně se reportérům a novinářům nedá upřít jejich, alespoň částečný, přínos při odhalování několika kauz, jmenujme ty nejznámější: kauza Kinský a kauza o dopadení Berdychova gangu. Pořadem provázejí nejvíce osoby významných českých investigativních novinářů, jako je Josef Klíma, Janek Kroupa a Stanislav Motl. Nesmíme přitom zapomenout ani na Radka Johna.

Investigativní žurnalistika

Pořad Na vlastní oči se snaží být co nejvíce investigativní, nezávislý a snaží se vnášet do světa plného pochyb, intrik a korupce pravdu. Ovšem jak má Nova ve zvyku, čím dál více se stává pořad bulvárnějším a pokud přijde opravdu s přelomovou reportáží, která odhaluje něco nového, prezentuje své poznatky o daném tématu bulvární cestou. O tom ostatně vypovídá i samotný název pořadu, který hraje na citovost a osobitost diváka. Ostatně, co čekat, bez diváků si na sebe pořad nevydělá. Možná i proto se už dříve dočkal pořad satirického zpracování v rámci projektu Tele Tele.

Pojďme si ale říct, o čem je investigativní žurnalistika. Jedná se o reportáže a zprávy, které přinášejí novináři na volné noze. Díky tomu, že je nikdo nezaměstnává a neplatí, si mohou psát, o čem chtějí a nepotřebují se nikomu zavděčit. To je zárukou jejich objektivnosti. A tím, jak odhalují podstatu nejrůznějších politických a také finančních kauz se do jisté míry stávají strážcem demokracie, popřípadě můžeme užít termín jako „hlídací pes“ nebo „odpovědný hlasatel“. Jak ale dodává Nova, Na vlastní oči pátrá a vrací se k nevyřešeným vraždám a zajímavým lidským osudům, což už je čistý bulvár.

Klasická investigativní žurnalistika zahrnuje dlouhá pozorování a sbírání informací, často i mírnou infiltraci přímo mezi aktéry nečisté kauzy. Akce novináře přitom může trvat i několik měsíců. Po tuto dobu reportéři hluboce zkoumají jediné téma se zaměřením na korupci ve vysoké politice, protiprávní jednání velkých firem, ničení životního prostředí. Jeho prostředky jsou přitom různé: analýza dokumentů, jakými jsou například soudní a jiné právní dokumenty, daňové evidence, vládní zprávy, regulační výkazy a finanční přiznání.