Ulice

Ulice je český televizní dlouhotrvající seriál, který vysílá televize Nova pravidelně ve všední dny v období od září do června. Premiéra prvního dílu se uskutečnila 5. září roku 2005.

Na konci června roku 2013 skončila 8. sezóna tohoto seriálu a zájem televizních diváků je stále vysoký (celá série přitahuje především divačky).

Nova vsadila na interpretaci osudů obyčejných lidí a je vidět, že se jí to vyplatilo. Vždyť bylo natočeno přes 2400 epizod tohoto seriálu, navíc do sérií volně zapadají prázdninové filmy jako Zlatá Muška (2007) nebo Ulice: Velká trojka (2008)

Původ seriálu

Seriál Ulice je původním seriálem televize Nova. Stejně jako je tomu u podobně velkých projektů i na tvorbě seriálu Ulice se v průběhu let podílelo mnoho různých scénáristů, režisérů (Dušan Klein, Otakar Kosek…), kameramanů (Peter Broňa) atd. Producentem byl například Michal Reitler.

O čem pojednává seriál Ulice

Hlavními aktéry tohoto seriálu jsou obyvatelé ulice na periferii Prahy, kde se nachází pár činžovních domů, a jejich známí. Jsou to členové různých sociálních vrstev (od zlodějíčků přes dělníky v pekárně, prodavače, studenty, učitele až po vysoké politiky) i různých věkových skupin. Díky tomu je děj Ulice pestrý a má co nabídnou všem divákům televize Nova.

Hlavní role patří příslušníkům několika rodin, které v seriálové ulici bydlí, z nichž někteří se znají (a jejich osudy se proplétají), jiní jsou si cizí a pouze se čas od času vídají před svými domy, v restauraci či kadeřnictví.

Pro diváka je obtížné nespojit si občas události v ulici se sebou samým, bývají totiž často velmi povědomé, tak běžné, že se možná staly i vám – a v tom tkví síla tohoto seriálu. Objevují se zde jakési archetypy všech různých lidí ve všech možných životních situacích.

Ulice se nebojí žádného tématu. Kromě klasické lásky, vztahů, školy, zaměstnání, financí a podobně se zabývá také domácím násilím, stalkingem, pohlavními nemocemi, možnostmi člověka s kriminální minulostí, imigranty, drogami, HIV atd.

Scénáristé seriálu Ulice připouští, že osudy jednotlivých postav se občas vyvíjejí tak trochu samy od sebe, vlivem ostatních obyvatel ulice a nejrůznějších globálních událostí. Jedná se prý o „dobře nařízený stroj“, který je schopný do jisté míry „šlapat“ sám.

Postavy a jejich obsazení

Během doby kdy se seriál odehrává – čas je v něm totožný jako v reálném světě (Vánoce jsou vždy na Vánoce a podobně), jedná se tedy o celých osm let – se v seriálu i v osudech postav vystřídalo mnoho lidí, na které si sami už ani nevzpomenou, nebo budou vzpomínat neradi. Je zde však několik stálic, které se objevují více či méně po celou dobu seriálu.

Mezi tyto postavy můžeme zařadit například rodinu Jordánových, do které patří Matěj Jordán (hraje Jakub Štáfek) a jeho dvojče Tereza Jordánová (Patricie Solaříková), Barbora Jordánová (Tereza Brodská) a Tomáš Jordán (Petr Vacek). Dále je tu rodina Farských – původně kosmetička Jitka Farská (Ilona Svobodová) a záletník Oldřich Farský (Ondřej Havelka) s dcerami Lídou (Jana Birgusová) a Monikou (Anna Fixová). Nebo nezaměnitelní Nyklovi – Vilma Nyklová (Jaroslava Obermaierová) a její syn Lumír Nykl (Václav Svoboda). Snad by se nemělo zapomenou na Miriam (Hana Maciuchová) a Jaroslava (Martin Hofmann) Hejlovi, Lenku Drápalovou (Michaela Badinková) nebo na pana Peška.

Stručně se lze zmínit i o rodině Nekonečných, Liškových a Králových.

Je zde mnoho dalších postav a herců, avšak je nemožné je všechny vyjmenovat a na nikoho nezapomenout.

Série a epizody

Seriál Ulice vysílá televize Nova od září roku 2005. Od té doby proběhlo již 8 sezón (v červnu roku 2013 skončila prozatím ta poslední). 2400 dílů – to je číslo, které seriál Ulice již dávno překročil.