Občanské judo

Občanské judo je jedním z mnoha pořadů, které začala televize Nova vysílat již ve chvíli svého vzniku. Na svých obrazovkách jsme ho mohli sledovat již od roku 1994.

Jednalo se o publicistický pořad, který se snažil pomáhat konkrétním občanům České republiky v jejich těžkých životních situacích. Byly zde prezentovány emotivní příběhy, které se tým Občanského juda snažil řešit společně s aktéry oněch příběhů, na základě autority, která televiznímu médiu náleží.

I když s tímto oblíbeným pořadem, který stál „na vaší straně“ televize Nova ve svém programu již nepočítá (konec projektu byl oznámen v dubnu roku 2011), mnoho televizních diváků mu vděčí za pomoc, která jim byla poskytnuta, pomoc realizačního týmu Občanského Juda.

Moderátoři a tvůrci

Redaktorkami a moderátorkami pořadu byly Pavlína Danková, Lenka, Hornová, Gabriela Bártíková či Michaela Jílková. Hlavní tváří Občanského Juda byla ovšem Pavlína Danková, která se na tvorbě pořadu podílela již od roku 1998, poté co přestala moderovat Černé ovce.

Po vystudování gymnázia nebyla Pavlína Danková přijata na vysokou školu (k jejímu studiu se dostala až poději – obor Sociální a masová komunikace) a odstěhovala se ze svého rodného Havířova do Prahy, kde si našla práci. Byla mimojiné krátce zaměstnána u České televize, poté přestoupila k televizi Nova.

Čím se zabýval pořad Občanské Judo

Občanské Judo do svých dílů vybíralo příběhy obyčejných lidí a napomáhalo k jejich šťastnému konci. Tento pořad stál na straně občanů například při kontroverzních konfliktech se soudy, obchodními společnostmi, úřady apod., za které většinou mohla nějaká „právnická klička“, a se kterými si lidé již nedokázali poradit sami.

Pořad působil také jako prevence, aby se do podobných situaci nedostávali další a další lidé. Člověk si uvědomoval, na co si musí dát při jednání s firmami, úřady či soudy pozor. Dopad pořadu byl tedy mnohem rozsáhlejší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Reportéři za celých 17 let svého boje o práva občanů učinili mnoho šokujících odhalení, některé z nich otevřeli řadu rozsáhlých kauz.

Často se reportéři krátce ohlíželi za dříve prezentovanými problémy, aby sdělili divákům, jestli se problém nakonec podařilo zcela vyřešit.

Pořad byl poučný a zároveň zábavný. Velmi úsměvnou částí pořadu byl tzv. „czech šmejd“, kde moderátorka ukazovala nepovedené výrobky, které diváci objevovali v obchodech a zasílali je do televize, odměnou byl vždy drobný dárek. Jednalo se především o produkty se špatnou etiketou apod.

Možnosti shlédnutí

Televize Nova již nové díly tohoto pořadu nenatáčí. Pořad byl na čas stáhnut již v roce 2009, o rok později byl znovu vložen do vysílání. Sledovanost ovšem nebyla tak vysoká, jak vedení očekávalo, a poslední díl byl natočen roku 2011.

Shlédnutí některých dílů je možné na internetu, i když části pořadu z období před rokem 2009 jsou už jen těžko dohledatelné. Délka jedné epizody se pohybuje okolo 25 minut.

Bylo také vydáno několik knih pod záštitou televize Nova a pořadu Občanského juda, které shrnují některé poznatky, jichž bylo v rámci pořadu dosaženo, a jsou zde formulovány jako rady běžným občanům. Všechny díly knihy Škola Občanského juda bude ovšem již velmi obtížné sehnat.