Okresní přebor

Okresní přebor je původní český seriál, jehož hlavním tématem je fotbal. Děj se točí okolo obecního fotbalového klubu Slavoj Houslice, jehož členy jsou obyvatelé Houslic, neprofesionální fotbalisté, pro něž je fotbal sice srdcovou záležitostí, avšak stále jen koníčkem.

Postavy působící v klubu jsou například Václav Orel, Ludvík Hovorka, Jarda Kužel, Jirka Luňák a Adolf Větvička.

I když seriál může oslovit také diváky, kteří běžně s fotbalem do styku nepřicházejí, největší zážitek z něj pravděpodobně budou mít samotní hráči okresních přeborů, jejich manželky a děti, kteří nejlépe pochopí nadsázku, s jakou Okresní přebor vypráví o malicherných rozmíškách a problémech okolo fotbalu.

Seriál měl premiéru ve vysílání televize Nova na podzim roku 2010.

Původ seriálu

Scénáristou Okresního přeboru je Petr Kolečko, jehož další úspěšnou sérií po Okresním přeboru byl seriál Nevinné lži, na kterém spolupracoval také Jan Prušinovský, který pro televizi Nova režíroval mimo jiné právě i Okresní přebor.

Seriál se natáčel na Berounsku (Lochovice).

O čem je komediální seriál Okresní přebor

Seriál začíná pohřbem dlouholetého trenéra klubu Slavoj Houslice Josefa Hnátka, který do té doby držel nad mužstvem pevnou ruku a jehož lásku k fotbalu prezentuje přání, aby byl jeho popel rozprášen nad fotbalovým hřištěm Houslic.

Nastává problém, kdo nastoupí na post trenéra klubu. Trenérem se nakonec stane snaživec a fotbalový fanatik Jirka Luňák, který však nemá potřebnou praxi, být trenérem se učí za pochodu a většina jeho rad není tak účinných, jak by si sám představoval, což způsobuje značnou nelibost u ostatních hráčů z mužstva, protože klub sní o postupu.

Další problémy jsou spíše epizodní. Patří sem například nedostatek hráčů, problémy s financemi i s přítomnými fanynkami, zranění, krize nejlepších hráčů a podobně. A jak to bývá, celý tým se také pravidelně schází v místní hospodě.

Některé postavy

Josef Hnátek je zesnulý trenér klubu Slavoj Houslice, a i když v seriálu přímo nefiguruje, postavy se o něm často zmiňují a snaží se vyrovnat s jeho odchodem.

Antonie Hnátková je vdovou po Josefu Hnátkovi, jejímž úkolem jako manželky trenéra bylo praní klubových dresů. Antonie získá  nápadníka v podobě předsedy klubu Václava Orla.

Václav Orel je předsedou klubu Slavoj Houslice. Je vdovcem zoceleným léty vedení klubu, a tak je velmi těžké ho vyvést z míry.

Ludvík Hovorka je pokladníkem klubu, i když se zdá, že tuto funkci nedostala právě ta nejvhodnější osoba. Ludvík je totiž závislý na herních automatech.

Jirka Luňák patří spolu s Jardou kuželem k nejlepším hráčům klubu. Je to fotbalový nadšenec, kolem fotbalu se točí celý jeho život. Později se stane trenérem klubu.

Obsazení

Václava Orla hrál Luděk Sobota, Ludvíka Hovorku zase Pavel Kikinčuk. Adolfa Větvičku ztvárnil Leoš Noha. Jirku Luňáka skvěle zahrál Ondřej Vetchý.

Dalšími obsazenými jsou David Novotný (Jarda Kužel), Pavel Nečas (Luboš Matějka), Jaroslava Pokorná (Antonie Hnátková), Ivan Trojan (Bohumír Zenkl), Jakub Kohák, Lukáš Langmajer, Doan Gia Bao aj.

Zatímco hlavní role ztvárnili více či méně známý herci, epizodní role dostali na starost neherci, obvykle lidé, kteří se v reálném životě kolem fotbalu pohybují.

Série a epizody

Televize Nova odvysílala pouze jednu sérii, která měla 16 dílů. Ovšem to není to jediné, co bylo pod názvem Okresní přebor natočeno.

Film Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka byl sice natočen o dva roky později než původní seriál (v roce 2012), ale děj se odehrává těsně před 1. epizodou seriálu, která zachycuje pohřeb Josefa Hnátka, dřívějšího trenéra klubu Slavoj Houslice, o kterém pojednává tento film.