Ordinace v růžové zahradě

Pořad Ordinace v růžové zahradě se odehrává v lékařském prostředí a je to jeden z mnoha „nekonečných seriálů“, které nám vysílání českých televizí nabízí (právě „Ordinace“ patří (spolu se seriálem Ulice) k těm nejoblíbenějším seriálům tohoto druhu.

Málo kdo by si vzpomněl, kdy televize Nova vysílala 1. díl Ordinace v růžové zahradě, který nesl název „Tu hezčí, prosím“. Ve skutečnosti to bylo 6. září roku 2005, zní neuvěřitelně, že až do dnešních dnů si tento seriál udržel zájem televizních diváků.

Od dob prvního dílu se ovšem mnoho věcí v Kamenici, kde se děj seriálu odehrává, změnilo. Televize Nova navázala na prvních 5 sérií seriálem Ordinace v růžové zahradě 2 (dalších 5 sérií), jehož hlavním dějištěm již paradoxně není ona „růžová zahrada“, kde v prvních sériích sídlila gynekologická ordinace, nýbrž prostředí kamenické nemocnice (především její gynekologické, chirurgické a pediatrické oddělení).

Seriál získal několik ocenění jako Nejoblíbenější pořad roku 2005 a 2006 z ankety ANNO, dále seriál roku 2006 a 2008 ankety TÝTÝ, ocenění získávali také někteří herci Ordinace v růžové zahradě.

Původ seriálu

Ordinace v růžové zahradě je původní český seriál. Scenáristkami prvních dílů byly například Lucie Konečná, Evita Nauková, Irena Obermanová nebo Šárka Kosková. Původním režisérem byl Ján Sebechlebský.

Protože však je tato série neúměrně dlouhá, tyto posty postupně obsazovalo mnoho dalších lidí. Mezi režiséry na Ordinaci v růžové zahradě spolupracovali například Marian Kleis, Jan Pecha, Jiří Věrčák, Moris Issa, Jana Rezková, Magdaléna Pivoňková a další. Mezi scénáristy se na Ordinaci v růžové zahradě podíleli například Leoš Karaks, Barbara Bulová, Hana Cielová, Jan Coufal a další.

O čem je Ordinace v růžové zahradě

Seriál se odehrává v malém městě (Kamenice) v gynekologicko-porodnickém prostředí – tím je jistě tento seriál originální.

Děj Ordinace v růžové zahradě nabízí mnoho emocí, vtipu i tragédie, čímž se relativně přibližuje k reálnému životu, v příliš propletených mezilidských vztazích se ovšem již jen málokdo opravdu vyzná.

Původně vyprávěl seriál pouze o odbornících gynekologie a jejich pacientkách, občas se v záběru kamer objevovala také pediatrická ordinace. Po páté sérii byla uzavřena první etapa Ordinace v růžové zahradě a začala etapa nová, etapa Ordinace v růžové zahradě 2. Potřebné oživení nalezli scénáristé v připojení chirurgického oddělení do děje seriálu. Původní postavy se zde stále objevují ovšem postupně se dostávají spíše do pozadí. Na místo milostných vztahů sestřiček a doktorů se na první místo dostává boj o životy pacientů na chirurgickém oddělení kamenické nemocnice..

Při porovnání prvního a posledního dílu Ordinace se to zdá jako obrovský skok, ovšem při počtu 400 dílů je jasné, že se zde změny projevovaly jen pozvolna.

Některé postavy a jejich obsazení

Seriál Ordinace v růžové zahradě má mnoho postav a v jejich osudech je velice těžké se orientovat. Navíc se téměř o žádné postavě nedá tvrdit, že bychom se s ní setkávali od prvního do posledního dílu, nebo že by nechyběla v žádné epizodě.

Mezi nejvýraznější postavy ovšem patří MUDr. Gita Petrová (hraje Daniela Šinkorová), její přítel MUDr. Čestmír Mázl (Petr Rychlý), sestřička Vendulka Holovská-Čížková (Veronika Jeníková), MUDr. Aleš Čížek (Ladislav Potměšil), Markéta Foltýnová (Jitka Čvančarová) či pediatrička MUDr. Běla Páleníková (Zlata Adamovská).

Série a epizody

Původní seriál čítal 5 sérií, počet epizod na sérii se různil (34, 40, 40, 38, 37). Dalších 5 sérií připojila televize Nova ve volném pokračování seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Celkem má tento seriál přes 400 epizod.