Pan Máma

Seriál PanMáma je další ze sitcomů televize Nova. Tentokrát se TV Nova inspirovala pořadem britské televizní stanice BBC. Největší zajímavostí tohoto pořadu je fakt, že hlavní ženskou postavu (paní Jarmilu Beranovou, která vznikla na základě paní Brownové z britské verze) ztvárňuje mužský herec. V české verzi se této úlohy ujal Milan Šteindler.

Námět a uvedení seriálu

PanMáma je českým remakem sitcomu Mrs. Brown's boys (v překladu Chlapci paní Brownové), který stanice BBC vysílala premiérově v roce 2011. Na vzniku britské verze má největší zásluhu Brendan O'Carroll, který se sám ujal ztvárnění postavy Agnes Brownové a ke spolupráci při natáčení přizval také další členy své rodiny. Tento sitcom byl v Británii oblíbený a dočkal se několika sérií.

U nás se pořad PanMáma dočkal pouze jediné série, která zahrnuje šestnáct dílů. Všechny epizody byly premiérově uvedeny v programu televize Nova během podzimu roku 2013 (od 26. srpna do 9. prosince). Většinu dílů sledovalo více než sedm set tisíc diváků. Nejvyšší sledovanosti dosáhl první díl seriálu (což bývá obvyklé) – první epizodu s názvem Tohle mámy dělaj vidělo okolo osmi set třiceti tisíc lidí.

Tvůrci

Scénáře české verze  Mrs. Brown's boys se ujal Jiří Vaněk, která je podepsán pod scénáři ke všem šestnácti dílům. Na režisérských postech sitcomu PanMáma se střídali Jiří Diarmaid Novák, Martin Kopp, Allan Šubert a Markéta Nešlehová.

Téma seriálu PanMáma

Vše se točí okolo rodinných osudů rodiny Beranových, vdovy Jarmily Beranové a jejích čtyř dětí. Paní Beranová vládne ve své rodině pevnou rukou i břitkým jazykem. Povahy členů rodiny jsou různorodé, a díky široké škále jejich problémů má paní Beranová stále co řešit.

Obsazení seriálu

Hlavní role šedesátileté vdovy paní Jarmily Beranové byla podle režiséra velmi těžko obsaditelná. Po složitém castingu byl však nakonec vybrán do seriálu Pan Máma herec Milan Šteindler. Postav čtyř dospělých dětí paní Beranové se ujali herci Vanda Hybnerová (jako Kateřina Beranová), Jakub Žáček (Hugo Beran), Martin Sobotka (Jan Beran) a Roman Štabrňák (Marek Beran). Rodinu doplňuje Rostislav Novák jako Děda Beran.

Ve vedlejších rolích se představí Valerie Zawadská (jako Valerie), Vojtěch Záveský (Luděk), Zdena Hadrbolcová (Věra), Tomáš Hanák a Berenika Kohoutová.

Zajímavosti

Přeměna Milana Šteindlera v paní Jarmilu prý během natáčení nebyla nijak časově náročná, každodenně zabralo líčení pouhých patnáct minut.