Pojišťovna štěstí

Pojišťovna štěstí je jeden z divácky oblíbených seriálů televize Nova ztvárňujících radosti i těžkosti každodenního života obyčejných lidí, které jsou založené především na povaze vzájemných lidských vztahů. Seriál měl ve vysílání televize Nova premiéru 12. září roku 2004 a poslední díly měli diváci možnost poprvé shlédnout v červnu roku 2010.

Původ seriálu

Režisérem Pojišťovny štěstí je Jiří Adamec, o scénář se postarala Eva Papoušková. Úvodní znělku, která se mnohým televizním divákům vryla do paměti, přestože seriál pravidelně nesledovali, zkomponovali Petr Dvořák a Pavel Růžička (také Petr a Pavel ORM), zazpívali Petr Kolář společně s Leonou Machálkovou.

O čem je Pojišťovna štěstí

Děj seriálu se točí okolo první rodinné pojišťovny, kterou vede Tomáš Kraus, i když postupem času nám seriál nabídne více stejně atraktivních prostředí, díky zvratům v osudech mnoha aktérů seriálu Pojišťovna štěstí. Vše je založeno na teorii, že v dnešním uspěchaném světě se člověk cítí přeci jen o něco lépe, pokud ví, že budou jeho blízcí dobře zajištěni, pokud se jemu samotnému něco stane.

Jsou zde ztvárněny příběhy o rodině, lásce a především (jak název napovídá) cestě ke štěstí, která však nevede příslovečnou růžovou zahradou. Tím, co žene děj seriálu Pojišťovna štěstí, nejsou ale jen vrtochy osudu, jsou to především mezilidské vztahy. Nalezneme zde mnoho zvratů, ať už jde o smrt milovaného manžela, nevěru, rozvrat manželství, narození dítěte a podobně.

Svět by byl jednodušší, kdybychom si mohli pojistit vše, na co si dovedeme vzpomenout a představit si. Pokud začnete sledovat osudy aktérů Pojišťovny štěstí, můžete se těšit na mnoho nečekaných zvratů a šokujících odhalení.

Postavy

Tomáš Kraus je ředitelem pojišťovny, kolem které se hlavně zpočátku točí celý příběh.

Dagmar Krausová/ Krásová, návrhářka, je původně manželkou Tomáše Krause. Jejich společné soužití však není příliš harmonické, navzdory tomu, že se Dagmar podařilo sehnat vysněnou rodinnou vilu, a v průběhu seriálu se s manželem rozcházejí.

Anna Součková/ Jánská/ Krausová žije na počátku příběhu ve zdravě fungující rodině a spolu s manželem se těší na dalšího potomka. Poté, co její manžel zemře při autonehodě, se musí sama starat o své nově narozené dítě i o staršího syna Honzu. Naštěstí nalezne oporu u postarší zahradnice Marie.

Paní Kekulová je starší paní, která se stará o domácnost paní Dagmar.

Obsazení

Hlavní role ztvárnili Miroslav Etzer (Tomáš Kraus), Alena Antalová (Anna Součková/ Jánská/ Krausová) a Kateřina Brožová (Dagmar Krausová/ Krásová). Dalšími známými herci účinkující v seriálu Pojišťovna štěstí jsou Tereza Kostková, Pavel Rimský, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková nebo Petr Nárožný. Z mladých herců se zde představili například Vojtěch Kotek či Nikol Štíbrová.

Série a epizody

Seriál Pojišťovna štěstí se ve vysílání televize Nova držel celých šest let, celkem bylo natočeno pět sérií, které byly uvedeny v letech 2004, 2006, 2007, 2008 a 2010. Každá série obsahovala okolo patnácti epizod, výsledný počet dílů je 73.

Počet sérií Pojišťovny štěstí je uzavřený a televize Nova již neplánuje nic nového, co by se týkalo tohoto projektu.

Zatímco první díl „Od začátku“ napovídá, že cesta, kterou se aktéři seriálu vydali, teprve začíná, název závěrečné epizody „Štěstí“ dává naději, že naši hrdinové přeci jen dosáhnou svého vysněného cíle.