První krok

Český seriál První krok, který u nás vysílala televize Nova, vypráví příběh z prostředí taneční akademie, kterou vlastní a vede Klára Jakubská (toto postavu hraje Veronika Žilková). Prostřednictvím seriálu sledujeme život učitelů i žáků, kteří se snaží dosáhnout úspěchu ve velmi nejistém světě tance (kariérní úspěch po absolvování školy se předpokládá pouze pro dva, maximálně tři studenty). Jsme seznamováni s nelehkým studiem tance a sledujeme, jak postavy odhalují vlastní schopnosti, ale také své hranice.

Uvedení seriálu

Ačkoli byl První krok tvořen především pro diváky televize Nova, premiérově byl tento pořad vysílán ve slovenské Markíze pod názvem Prvý krok – první díl zde byl divákům představen v druhé polovině září roku 2009, poslední díl byl vysílán v polovině prosince.

Teprve zhruba po dvou a půl letech se TV Nova rozhodla zapojit tento český seriál i do svého programu. Všech třináct dílů bylo v Česku odvysíláno na jaře roku 2012 (od 22. února do 16. května). Jednotlivé díly sledovalo okolo sedmi set tisíc diváků. Obvyklá délka jednoho dílu činí zhruba sto minut. Znělkou seriálu se píseň s příznačným názvem Tančím svůj sen.

Námět a tvůrci

Předlohou pro tento pořad měl být rumunský seriál, některé zdroje však uvádějí, že inspirace pro První krok mohla vzejít také ze španělského seriálu Un Paso Adelante zabývajícího se stejným tématem (život studentů a jejich lektorů v prostředí taneční akademie).

Z hlediska tématu je jasné, že cílovou diváckou skupinou jsou především mladí lidé, proto seriál snaží být zábavný, odlehčený, hravý a barevný. Na své si zde však mohou přijít i dospělí, neboť se zde řeší také problémy učitelského sboru. Seriál je nabytý hudbou, vášněmi a emocemi a diváci se mohou těšit na taneční vystoupení různých stylů – od klasického baletu, přes scénický tanec až po street dance.

Výroba seriálu První Krok

Námět a scénář zpracoval Jiří Vejdělek (devět epizod), na scénářích zbývajících dílů se podíleli Štěpán Kopřiva, Marek Hlavica a další. Jiří Vejdělek je také uváděn jako režisér celé série (kvůli komplikacím v průběhu natáčení spolupracoval na několika dílech také s Jánem Sebechlebským, který se ujal režie asi čtyř epizod). Taneční akademie včetně tanečního sálu a studentských kolejí, kde se také část příběhu odehrává, byla postavena ve filmovém studiu v Holešovicíc.

Herecké obsazení

Podle Jiřího Vejdělka bylo obtížné seriál správně obsadit, neboť bylo nutné, aby umělci uměli hrát, ale také zpívat a tančit a bylo důležité, aby u všech těchto aktivit vypadali dobře.

Do učitelského sboru pak byli vybráni známí herci jako Veronika Žilková (v roli Kláry Jakubské), Pavel Kříž, Klára Issová (Adéla). Dále se zde objevují Michal Kavalčík (Vladimír), Pavla Vitázková (Diana), Oldřich Navrátil a Světlana Nálepková. Řady studentů zaplnily většinou neokoukané tváře. Můžeme se zde seznámit se Šárkou Vaculíkovou (v roli Elišky), Radkou Pavlovčinovou (Silvie) nebo s Dominikem Turzou (Robert). Jednu z hlavnějších rolí ztvárňuje také Filip Cíl.

Zajímavostí je, že se v epizodních rolích objeví umělci Otto a Jiří Bubeníčkovi, kteří zde hrají sami sebe.