Rady ptáka Loskutáka

Kutilské pořady patří spolu těmi kuchařskými mezi divácky nejoblíbenější pořady vůbec. Kromě reportáží z běžných prací na zahradě a v domě, se pořad zabývá také chovatelstvím, novými technickými možnostmi v těchto oblastech apod.

Reportáže jsou natáčeny v exteriérech či v domě, který byl během jednotlivých pořadů postupně zvelebován, a který přestavuje loskutácké studio.  Rady ptáka Loskutáka je s občasnými přestávkami stálým pořadem televize Nova již od roku 2001. V poslední době Rady ptáka Loskutáka v programu předchází kratší pořad s názvem Tipy ptáka Loskutáka – jedná se vlastně o důsledek rozšiřování původního projektu.

Jedním z faktorů, díky nimž pořad Rady ptáka Loskutáka snadno rozeznáte, je sourozenecká dvojice moderátorů, kteří své diváky provázejí každým dílem Rad Ptáka Loskutáka, Adéla a Dalibor Gondíkovi. Pořad je určen různým skupinám diváků, kteří mají možnst se sami s Rady ptáka Loskutáka podělit o své rady, metody nebo návrhy vhodné jako témata pro budoucí reportáže.

Moderátoři a tvůrci

Hlavními moderátory jsou Adéla a Dalibor Gondíkovi, kteří vystupují v pořadu od samého začátku. Postupem času se k této moderátorské dvojici připojilo i několik reportérů, díky kterým mohla tvorba Rad ptáka Loskutáka probíhat hladčeji než dříve. O reportáže se stará například Stanislav Borkovec, Tomáš Krejčíř, Pavel Svoboda, Iveta Kořínková či Marta Ondráčková (další známé tváře televize Nova). Na scénáři se podílejí Jana Rolincová, Robert Lubena a Jan Eliášek. Vedoucím produkce je Hynek Lorenc.

Co můžete nalézt v pořadu Rady ptáka Loskutáka

Jak už bylo řečeno výše, hlavními tématy pořadu Rady ptáka Loskutáka jsou nejrůznější práce na zahradě a v domě. Ty se většinou řídí aktuální roční dobou (především se to týká prací na zahradě), což přispívá k aktuálnosti pořadu a atraktivnosti jednotlivých reportáží pro pravidelné diváky. V jednotlivých reportážích například radí odborníci jak sázet a pěstovat nejrůznější rostliny atd. Nechybí ani recenze na nejrůznější zahradnické potřeby nebo tipy jak bydlet finančně co nejšetrněji.

Dále se pořad zabývá různými technickými zlepšováky ve všech zmíněných oblastech, které jsou buď výdobytky moderní doby, nebo vynálezy některého z diváku, jenž má sám možnost svůj výrobek v televizním vysílání prezentovat.

Ve studiu ptáka Loskutáka se také často vaří domácí i exotická jídla, takže dokonce i milovníci kuchařského umění si přijdou na své a podle receptů si mohou uvařit něco dobrého.

Do studia jsou také zváni hosté, aby předvedli nějakou novou či znovu objevenou rukodělnou techniku, která může diváky inspirovat k vlastní tvorbě. Výsledné výrobky bývají vhodné ke zkrášlení obývaných interiérů, některé techniky jsou vhodné k levnému obnovení staršího či fádního vybavení domu (nábytku apod.).

Nějaký čas je také věnován domácím mazlíčkům. Většinou se jedná o více netypická zvířata, než je pes, kočka nebo křeček. Odborníci zde radí, jak které zvíře chovat, jak rozpoznat typické nemoci atd. Témata, která zde zmiňuji, jsou v jednotlivých dílech poměrně vyváženě zastoupeny, takže na své si přijde opravdu každý. Tento pořad se zajímá výhradně o novinky a rady z území České republiky, zajímavosti z jiných končin světa zde nehledejte.

Možnosti shlédnutí

Rady ptáka Loskutáka vysílá televize Nova pravidelně o víkendu ve večerních hodinách, jeden díl trvá přibližně 50 minut. Mimo to jsou starší síly k dispozici na internetu k volnému shlédnutí (nejen na oficiálních stránkách Novy).