Sígři ve výslužbě

Seriál televize Nova Sígři ve výslužbě nám představuje partu důchodců, kteří vytrhují obyčejné lidi, které potkají náhodou na ulici, z jejich obvyklého života. Skupina obsahuje celkem deset penzistů a pořadem diváky provází známá česká herečka Eva Holubová. Jedná se o zábavný pořad, který divákům zprostředkuje záznam ze skryté kamery, která zachycuje, jak si skupina důchodců dělá legraci z obyčejných lidí. Zároveň lze pořad brát jako zajímavou sondu do české společnosti zaměřenou na okamžitou reakci lidí na neobvyklou situaci.

Seriál, který zahrnuje pouhých osm dílů, byl poprvé vysílán o letních prázdninách roku 2013 (od 29. června do 15. srpna). Jedna epizoda je dlouhá okolo třiceti minut.

Ve sledovanosti byla pomyslná hranice jednoho milionu diváků překročena pouze jednou (při vysílání prvního dílu série) – jednalo se o třicet šest procent aktuálních diváků televize z cílové skupiny osob s věkem od patnácti do čtyřiapadesáti let. Později se počet diváků pohyboval okolo osmi set tisíc lidí.

Obsah seriálu

Jak už bylo řešeno, jedná se o dnes již klasický formát, který se snaží zprostředkovat divákům reakce obyčejných lidí v neobvyklých situacích (vytahují neobvyklé předměty, hlasitě se baví o neobvyklých věcech, činí neobvyklé věci). Nové je ovšem využití důchodců jako původců těchto velmi zvláštních situací.

Výroba seriálu Sígři ve výslužbě

Uvádí se, že celkem bylo zorganizováno a natočeno šest set čtyřicet scének, v nichž bylo využito více než šest set kostýmů a rekvizit. Týmu, který se na výrobě pořadu podílel, se prý podařilo nachytat a zaznamenat reakce tří tisíc osm set lidí. Scénáristou pořadu byl Michal Wondreys.

Účinkující pořadu

Eva Holubová tu představuje něco jako moderátorku pořadu, ale v seriálu je označována jako Sígr v záloze. Ostatní „sígři“ jsou prezentováni pouze skrze křestní jména.

Námět seriálu Sígři ve výslužbě

Původní seriál s nápadem o zasazení důchodců do neobvyklých situací a o natáčení skrytou kamerou reakce okolí pochází z Belgie. Seriál Benidorm Bastards využívající výhod skryté kamery a prvky skečových pořadů se stal oblíbený v řadě zemí a získal také několik cen (Zlatou růži v Lucernu a také cenu na mezinárodním festivalu EMMY 2011)

Známá je také americká verze tohoto pořadu (Sígři ve výslužbě: Made in USA), kterou u nás vysílala televize Smíchov. Scénárista Michal Wondreys upozornil, že nešlo pouze o to okopírovat původní scénky, neboť každý národ má svou vlastní mentalitu a je nutné pořad přizpůsobit vzhledem ke konkrétním divákům.