Sitcom Helena

Sitcom Helena pojednává o české rodině Musilových, která běžné starosti řeší s humorem a často s hořkou nadsázkou. Mezi členy rodiny patří matka Helena, otec Dan, dcery Lucie a Tereza a syn Marek, které často navštěvuje Helenina sestra Klára. Seriál se poprvé představil ve vysílání televize Nova 22. března 2012.

Původ seriálu

I když je téma českého sitcomu Helena inspirován americkým seriálem Roseanne vysílaným v 80. a 90. letech, není jeho přesnou kopií. Původní seriál vypráví o rodině Connerových, která má s Musilovými kromě počtu dětí, tety, jména otce (Dan), finančních problémů a nezaměnitelného způsobu, kterým řeší všechny překážky, společného asi tolik, jako typická americká rodina s typickou českou rodinou. O režii české verze se postaral například Ivo Macharáček či Ján Novák.

O čem je sitcom Helena

Hlavní aktérkou seriálu je Helena, matka tří nezbedných dětí a manželka pohodáře Dana. Rodina Musilových představuje průměrnou českou rodinu, která se musí vypořádat s rozličnými překážkami běžného života, jež většinou řeší sama Helena za mírné podpory svého manžela, jehož pomoc ovšem přichází vždy právě ve chvíli, kdy se situace stává nadále neudržitelnou. Heleně nechybí vtip a nadhled, bez kterých by zřejmě domácnost již dávno selhala. Právě tyto vlastnosti jí dávají možnost vyrovnat se se všemi problémy, které jí přicházejí do cesty.

Helena i Dan jsou na počátku seriálu bez práce. Ztráta zaměstnání obou rodičů značně komplikuje chod celé domácnosti. Situace se zlepší, když Helena spolu se svou sestrou začne podnikat (otevřou si bistro Krmelec) a Dan vykonává příležitostné práce jako opravář. Další ránou je odchod dcery Lucie z domova, s čímž se těžce vyrovnává hlavně Dan.

Postavy

Helena Musilová je praktická žena. Na prvním místě je pro ni rodina, což dosvědčuje její přílišná starostlivost, kterou vyvažuje její lehce cynický přístup k okolí. S Danem má dobrý vztah, a i když se Helena o módu a líčení příliš nezajímá, Danovi se líbí ráda.

Dan Musil je pohodový chlap, který se zajímá o auta a motorky – v cestě této jeho zálibě stojí pouze složitá finanční situace rodiny. Dan není příliš velký kutil a rád posedává na pohovce s lahvovým pivem. Donutit ho něco udělat je velké umění, na druhou stranu, je velmi šikovný a dokáže spravit cokoli, s čím je v domě problém.

Lucie Musilová (Holá) je nejstarší z Heleniných dětí a svým zájmem o módu a líčení se trochu podobá tetě Kláře, u které v rámci těchto témat nachází větší pochopení než u své matky.

Tereza Musilová je prostřední dítě, je tak trochu klučičí a se svou sestrou toho má společného málo. Škola jí moc nebere, hraje chlapecké sporty, nerada se podřizuje pravidlům. Nejlepší vztah má s otcem, po kterém podědila zručnost.

Marek Musil je nejmladším členem rodiny, který přišel na svět v době, kdy se Musilovým finančně velmi dařilo – tato situace však pominula a dnes rodina často řeší nedostatek financí. Marek opravdu rád zlobí sestru Terezu.

Klára Brázdová je sestrou Heleny. Je svobodná a bezstarostná, obvykle zapomene zaplatit složenky. Často navštěvuje rodinu své sestry a chová se zde jako doma. Běžným tématem diskuzí jsou její lehce naivní vztahy.

Obsazení

Helenu ztvárňuje komička Sandra Pogodová, Dana Leoš Noha, který měl výraznější roli již v seriálu Okresní přebor. Jejich děti hrají Martina Kavanová (Lucie), Kristýna Belzová (Tereza), Jan Maršál a Filip Antonio (Marek). Tetu Kláru hrála Martha Issová, poté co tato herečka otěhotněla, nahradila ji Petra Hřebíčková.

Série a epizody

Natočené jsou tři série. První série obsahuje 14 epizod, druhá 12 a třetí 16. Úvodní epizoda nese název Perný den.