Soukromé pasti

Představujeme vám Soukromé pasti, cyklus dvanácti volných televizních filmů. Poutavá série filmů z produkce televize Nova vám představí nejlepší české a slovenské herce, které postaví před těžké a vyloženě zlomové životní události, které si jejich postavy často sami zapříčinili a teď se z problémů snaží dostat ven. Povede se jim to?

Soukromé pasti

Každý z dvanácti filmů cyklu Soukromé pasti rozebírá zlomové životní situace, které nejen že každý z nás dobře zná, nebo si je alespoň dovede živě představit, ale druhým společným jmenovatelem je fakt, že hrdinové Pastí se do nich velmi často dostávají právě svým vlastním přičiněním.

Hrdinové Soukromých pastí jsou do takových situací postaveni až nemilosrdně tvrdě a upřímně přímo. Každý z hlavních hrdinů musí řešit nesnadná životní dramata, hledají odpovědi na závažné otázky svého současného i budoucího života, jelikož jim děj nenabízí jiná pohodlná východiska. Stejně jako život není pohodlný, i v tomto cyklu se hrdinové dostávají do pastí. A právě v tom spočívá blízkost k divákům. V těžkých a nelehce řešitelných životních průšvizích a v zoufalém hledání východisek z bezvýchodných situací se diváci mohou velmi snadno najít. Přeci jenom, kdo z nás už něco takového, nebo přinejmenším podobného, někdy neprožil?

Pokaždé něco jiného

Na rozdíl od nekonečných televizních seriálů a telenovel, které pokaždé řeší stejné zápletky a stejné situace, které se akorát ději v obměněném pořadí nebo jiným postavám a jediným rozčeřením vod je tak příchod či úmrtí nějaké z postav, je cyklus Soukromé pasti pokaždé něčím jiným. Každý z dvanácti televizních filmů představuje jiné příběhy, jiné osudy. O důležitých životních křižovatkách pokaždé přemýšlí jiný hlavní hrdina, tedy i jiní slavní čeští a slovenští herci. Na která témata se můžete těšit? Mezi tématy dvanácti filmů se například vyskytují závažné otázky jako například kariéra versus mateřství, život a přežívání ve stáří, ale také mnohem zásadnější a méně klasické otázky. Co si myslíte třeba vy? Může být některá slečna prostitutkou pouze na chvíli a zároveň si tím nezničit život? A co je víc než krása a sláva? Co dělat, když k vám vzplane láskou právě váš otec? A co euthanasie? Je přijatelná, popřípadě s jakými podmínkami?

Prestižní ocenění pro soukromé pasti

V září roku 2009 se na 11. mezinárodním festivalu televizní tvorby ve francouzském letovisku La Rochelle představilo drama režiséra Petra Slavíka Tatínkova holčička. Velmi odvážně zpracovaný příběh upozorňuje na jeden z nejodpornějších a zároveň nejbolestnějších problémů ve společnosti – sexuální zneužívání dětí. Film ve Francii osobně představila samotná hlavní vedoucí projektu Tereza Kopáčová, která za něj závěrem festivalu převzala prestižní Cenu pro nejlepší snímek v sekci evropské televizní tvorby.

Kromě vítězství ve Francii si pořad Soukromé pasti odnesl i ocenění od Českého filmového a televizního svazu FITES, od sdružení Žába na prameni cyklus získal cenu za přínos k vyrovnávání šancí a také bodoval v soutěži televizních pořadů Elsa. Navíc jej Česká filmová a televizní akademie ocenila rovnou třemi soškami.

Soukromé pasti jako kontroverzní terapie

Filmovému seriálu Soukromé pasti hrozila vedle mnohých ocenění ale také pokuta za mravní ohrožení mládeže. V pasti se tak ocitla i samotná televize Nova. Radě pro rozhlasové a televizní vysílání vadil díl Fajn brigáda, který popisoval příběh studentky Žanety, která si přivydělává jako společnice. To podle Rady může ohrozit zdravý a morální vývoj mladých lidí a chtěla přesunout Soukromé pasti až do večerního vysílacího času. Radě vadily také díly a výrazivo, které se používalo ve filmech s tématikou zneužívání dětí nebo homosexuality. Nova se ale brání tím, že všechny díly konzultovala s psychology, kteří se shodují v jednom: když případné oběti uvidí jejich příběh i v televizi, dodá jim to více odvahy k dalšímu životu.