Střepiny

Střepiny jsou publicistický pořad, který spadá pod televizi Nova, a který se zabývá analýzou nejdůležitějších kauz a událostí uplynulého týdne (a to jak ve světě, tak především u nás).

Televize Nova vysílá pořad Střepiny již od 7. dubna roku 2002, kdy si ihned získal přízeň mnoha diváků, stal se jedním z nejsledovanějších projektů Novy a předčil konkurenci jiných pořadů vysílaných ve stejném čase. Neustálá aktuálnost zaručuje tomuto pořadu, že je pro většinu lidí stále atraktivní.

Na začátku každé nové sezóny se vysílá speciální díl, který shrnuje nejhlavnější události uplynulého roku.

Moderátoři a tvůrci

Během let provázelo televizní diváky reportážemi Střepin několik různých moderátorů. V minulosti to byli Andrea Němcová a Stanislav Brunclík, kteří se pravidelně v moderování střídali. Během roku 2011 je zastoupili Michaela Nová a Jiří Vaníček.

Nejdůležitějšími tvůrci Střepin jsou ovšem jejich redaktoři, mezi které patří Barbora Divišová a Radek Kříž, jenž se během let zapojil do výroby některých dalších publicistických pořadů televize Nova (Koření, Víkend), na tvorbě některých reportáží se ovšem podílí také Michaela Nová.

Čím se pořad zabývá

Reportáže vysílané v tomto pořadu jsou zcela originální a drží se hesla, které v televizním programu často zastává popisek. Jedná se o heslo, které zní: „Nazýváme věci pravými jmény.“

Tématy reportáží bývají nejvýraznější kauzy domácí politické scény, i když se zde často objevují zajímavosti z politického dění ve světě. Dále pořad pojednává o aktuálních problémech života v České republice, ale také zachycuje nejrůznější zajímavosti ze společenského života u nás i ve světě (sporné kriminální procesy aj.). Výjimečně se reportáže týkají přírodních katastrof, globálních problémů jako je například epidemie, různých válečných konfliktů, teroristických útoků apod.

Redaktoři se často zaměřují na vysoce postavené osobnosti české politiky, velkou pozornost k sobě obvykle přitahuje prezident České republiky, také premiér, vedoucí politických stran a další. Střepiny často shrnují to nejzásadnější, čím se během týdne zabývaly české televizní stanice ve svých hlavních zpravodajských relacích. Do jediného dílu se obvykle dostanou čtyři reportáže, obvyklá délka jednoho vysílání je 25 minut. Na konci pořadu se pravidelně objevuje shrnutí právě uplynulého týdne den po dni.

Možnosti zhlédnutí

Tento pořad vysílá televize Nova pravidelně každý týden. V programu se Střepiny objevují obvykle v neděli ve večerních hodinách.

Starší epizody jsou zpřístupněni k bezplatnému zhlédnutí přímo na oficiálních stránkách televize Nova (archiv veden od roku 2010), kde můžete nahlédnout do některých politických kauz minulosti, jež by vás zajímaly, či si zde můžete připomenout sociální problémy, které naší zemi (či svět) dříve trápily.