TV Nova

TV Nova je soukromou televizní stanicí, která začala vysílat 4. února 1994 z hlavního města Prahy. Jako první se stala na našem území celostátně vysílanou soukromou televizí a velmi rychle se pro svůj novátorský a intenzivní přístup k divákovi stala nejoblíbenější a nejsledovanější televizí v Čechách i na Moravě. A samozřejmě pokračuje ve své dobře našlápnutou pozici, protože si své prvenství drží dodnes.

První ředitel a zájem o diváky

Velký kus práce na oblíbenosti u diváků odvedl první ředitel televize Vladimír Železný a jeho program Volejte řediteli, kde odpovídal na všechny dotazy diváků a komentoval i jejich návrhy. Ať se později ukázal jako neblahý a zkorumpovaný politik (což je stále diskutabilní), není možné mu odepřít obří kus práce na oblibě Novy a budování její pozice mezi diváky. Každopádně, po jeho sporech mezi společnostmi CET 21, která vlastní licenci a CEM, která rozjezd televize financovala, byl nucen k odchodu z vedení televize. Novým generálním ředitelem se stal Petr Dvořák ze skupiny PPF. Pořad Volejte řediteli se transformoval na Volejte novu a diváci tak o svou oblíbenou možnost, jak se svou televizí komunikovat a ptát se jí, například na budoucí vysílané pořady, nepřišli.

Tvář moderní televize

Stanice TV Nova má několik dalších prvenství, například už v polovině října 2007 začala vysílat své zpravodajské vstupy v moderním obrazovém formátu 16:9 a také v novém rozlišení HDTV, které umožňuje ostřejší detaily, rychlejší přechody obrazu a čistější barvy. A právě toto je velké prvenství, které stanici Nova už nikdo neodepře. Moderní rozlišení 16:9 může sledovat každý divák, ale pro obraz v kvalitě HDTV je nutné mít kabelovou televizi. Ovšem do budoucna se plánuje převedené i klasického vysílání do té nejvyšší kvality.

Stanice TV Nova se od svých začátků stále počítá mezi nejúspěšnější stanice a dnes tomu není jinak. Nova točí několik svých vlastních a velmi úspěšných pořadů, jako je Ordinace v Růžově zahradě, Ulice, Comeback, Okresní přebor a mnoho dalších pořadů. Vedle úspěšných seriálů se televize Nova pravidelně stává partnerem mnohých českých filmů, takže podporuje i domácí produkci kinematografie. Asi největší oblibě se ovšem těší její hlavní televizní zpravodajství, které nás provází už od vzniku televize. Vedle toho Nova provozuje i portály tn.cz nebo voyo.cz, kde můžete vidět vše, co jste v běžném vysílání prošvihli.

Stanice Nova v HD rozlišení

Jako první byly v HD rozlišení Televizní noviny, které se v HDTV rozlišení i rovnou natáčejí. Kromě kabelovky se k HD Nově můžete dostat i přes satelit, jelikož od 1. října 2008 stanice Nova vysílá na satelitu s orbitální pozicí 23,5° východně v paketu Skylink. HD vysílání je možné naladit přes IPTV O2TV.

Některé pořady, které se nenatáčejí rovnou v HD 16:9, se ale i tak dostávají k divákům v té nejvyšší možné kvalitě, aby jim zajistili maximální zážitky. To díky snaze převádět takové pořady do vyššího rozlišení i kvality.