Výměna manželek

aneb Unikátní pohled do života českých rodin

Zakoupené kalhoty, které sedí člověku špatně, se dají snadno vyreklamovat. Ale co taková žena, se kterou muž uzavřel manželství? Peníze zpět za ni při reklamaci asi nedostanete, ale vymění ji v pořadu TV Nova! Pořad Výměna manželek je oblíbený pořad z rodiny reality show, i když v mnohém se od jiných reality show liší. Poskytuje totiž náhled do života českých rodin přímo v jejich prostředí, ne někde v ateliérech. Zachycuje tak unikátním způsobem, jak české rodiny žijí, a jaké problémy přitom řeší. Je to pořad životního stylu, ukazuje na kontrastech životních stylů rozdílnost lidských povah a zároveň i partnerské neshody, ve kterých se diváci často mohou najít. Rodiny, které Výměnu absolvují, získají většinou cennou zkušenost a jiný pohled na svůj život, často se vztahy upraví, rodina pak drží víc při sobě, a nebo se naopak problémy otevřou a lidé se rozejdou. Každopádně mohou obě rodiny zažít netradiční zážitek, a ze srovnání dvou kontrastních rodin se mohou poučit nejen účastníci Výměny, ale i diváci. Manželé po Výměně často přehodnotí svůj vztah a jeho význam. Originální reality show „Wife Snap“(neboli „Výměna manželek“) odvysílala poprvé stanice Channel 4 v roce 2003.

Výměna manželek trvá vždy 10 dní. Na začátku výměny se divákům obě rodiny představí, natáčecí štáb záměrně vybírá kontrastní rodiny, což přidává na zajímavosti a také častá neschopnost manželky/rodiny přijmout odlišnosti vede k občasným konfliktům. Poté dochází k psaní „Manuálu domácnosti“, což znamená, že stávající manželky sepíšou „vyměněné“ manželce do manuálu podrobnosti o tom, jak probíhá život u nich doma (například jak probíhá buzení, co k snídani, jak probíhá den, povinnosti a práce,...), a poté proběhne výměna. Nová manželka (většinou přivítaná květinou) se poté seznamuje s rodinou, a pět dní se řídí manuálem, který pro ni sepsala legitimní manželka. Poté předstoupí před rodinu a přednese své změny (někdo zavede pravidelnější úklid, jiný odbourá přílišný úklid, někdo děti naučí chodit na nočník nebo naopak odnaučí spát s dudlíky, apod.). Následujících 5 dní rodina funguje podle změn, které v ní přednesla nová žena. Na konci výměny, tedy po deseti dnech, se sejdou obě manželky se svými manžely a „mezi 8 očima“ si shrnou, co se jim líbilo v nové rodině, co by změnili, co jim změna přinesla, apod.

Jako příklad výměny lze uvést již výše zmíněnou výměnu Jany s Lenkou. Jana se cítila na vesnici nesvá, znervózňovalo ji, že si děti při zabijačce například hrají s vnitřnostmi pašíka, že dovádí v blátě bez ohledu na to, že si ušpiní oblečení, nebo že si hrají venku v -10 stupních pod nulou. Hůř než onu zmíněnou zabijačku pak sama nesla asi to, že s osmi dětmi a na vesnici úklid nebyl tak sterilní, jak u ní v Praze. Naopak Lenka v pražském bytě byla nešťastná z přemíry hezkých oblečků, které jim maminka koupila, a ze snahy je neumazat. Pokusila se z tohoto režimu vybočit tím, že holčičkám koupila levnější oblečky „na doma“ a pak všechny popatlaly společně draka, při čemž se holčičky vydováděly. Chtěla zrušit i dudlíky, což starší Verunka (3,5 let) nesla trochu těžce, ale nakonec se podařilo. Cestování pražskou hromadnou dopravou však bylo pro Lenku utrpením. Proto to štáb již radši neopakoval. Novou řadu většinou zahajuje speciál, který shrnuje, jak se žije manželkám z minulých dílů. Diváci TV Nova tak byli svědky toho, jak na sobě Bohunka Škovirová z jedné z minulých Výměn zapracovala, a s alkoholikem Pepou se rozešla. Vendule Kubalové, další z vyměněných manželek, se život nijak významně nezměnil, jen říká, že neměla číst diskuse na internetu (k dílu Výměny, kde účinkovala), které ji rozesmutnily. Na každého ovšem Výměna působí jinak, a tak manželé Monika a Jaroslav Olachovi nyní prožívají nové líbánky. Byly již odvysílány 4 série, pátá právě běží na TV Nova. 5. série byla oficiálně spuštěna v pátek 23. března 2012, a byla zařazena do hlavního vysílacího času, tedy v pátek v osm večer. Přestože se jedná o pátek, poslední odvysílaný díl, který popisoval rozdíly mezi městskou rodinou (Jana a Zdeněk Strnadovi, 2 malé děti, všude pečlivě uklizeno) a vesnickou, mnohem početnější rodinou (Lenka Koktová z Kašiny Hory má s manželem Petrem přímo 8 dětí, zabijačka,...) měl rekordní sledovanost. U diváků ve věkovém rozmezí 15-54 let se tak show stala nejsledovanějším pořadem dne (mimo zpráv).

Sledovanost byla 40,54%, celkem se na show tedy dívalo 1 305 diváků. Natáčecí štáb se skládá z pár lidí, nadšenců, vždy natáčí několik měsíců jednu řadu Výměn. Nápad vytvořit novou reality show vznikl již před lety, a tehdy se na něm podílela zejména Jana Rezková, která u projektu zůstala až dodnes. Byla (a dodnes je) vedoucí projektu, výkonnou producentkou, režisérkou i kameramankou. Dalšími členy štábu je Jiří Hornych, který dělá střihače, kameramana a režiséra, a poté další režiséři-kameramanové Ivo Macharáček, Jan Bělohlavý a Jiří Mádle, a nesmí chybět fotografka a režisérka Jana Rezková mladší. Natáčení je často složité například kvůli cestování (jednou jel celý štáb i s jednou „vyměněnou manželkou“ až do Paraguaye, kam cesta trvá 30 hodin, a hned museli být schopní fungovat nejen štáb, ale i manželka, další zahraniční cesta byla do Řecka,...), ale hlavěn kvůli nervům a problémům manželek či rodin, ale jak říká sama Jana Rezková, snaží se být se štábem k manželkám vstřícní, a když některá vysloveně nechce, aby se na obrazovkách něco objevilo, tak se to tam neobjeví. A proč je pořad tak úspěšný? Jana Rezková říká, že za to může mimo jiné přirozený lidský voyerismus.